دوازدهمین جلسه از سلسله جلسات فقه اجتماعی در مرکز پژوهشی مبنا برگزارشد.

  • سه شنبه, 16 دی 1399 06:28
  • بازدید 405 بار

جلسه دوازدهم فقه اجتماعی با ارائه استاد گرامی حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر ارسطا با موضوع «واکاوی فقهی سیاست‌گذاری» برگزار شد.


حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر ارسطا در ادامه بحث سیاست‌گذاری، شواهدی دیگر از متون دینی در خصوص اقدام معصومین علیهم‌السلام به این امر مهم را مطرح نمودند.
ایشان ضمن نقل برخی از روایات، این نکته را توضیح دادند که امامان معصوم علیهم‌السلام علاوه بر سیاست‌گذاری فرهنگی به سیاست‌گذاری اقتصادی نیز اهتمام داشتند؛ به‌عنوان‌مثال، در برخی احادیث، حداکثر مال حلال قابل‌جمع آوری در یک‌زمان مشخص تعیین‌شده است.
سیاست مستتر در این احادیث، به گردش درآوردن مال در جامعه است و جلوگیری از تمرکز ثروت در دست عده‌ای معدود است.
صرف‌نظر از اینکه احادیثی با مضمون مذکور و یا مضامین مشابه که سیستم اقتصادی را برای جامعه مسلمانان تجویز می‌نماید، اصل ادعای ما را در توجه اولیای دین به اصل سیاست‌گذاری اثبات می‌کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت موازین ارزشی در روابط
رعایت موازین ارزشی در روابطقرآن : ... خُذِ الْعَفْوَ وَ ...  (سوره اعراف، آیه 199)ترجمه: با گذشت باش.حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : مَنْ عَامَلَ النَّاسَ فَلَمْ يَظْلِمْهُمْ ، وَحَدَّثَهُمْ فَلَمْ يَكْذِبْهُمْ ، وَوَعَدَهُمْ فَلَمْ يُخْلِفْهُمْ ، فَهُوَ مَنْ كَمُلَتْ مُرُوءَتُهُ ... (تحف العقول ، ص 57)ترجمه: ... پیامبر اکرم فرمودند: هر کس با مردم کار کند و به آنان ظلم نکند، و در گفتگوها به کسی دروغ نگوید و هر وعده ای داد ، خلف وعده نکند، جوانمرد کامل است .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید