سی و دومین شماره دوماهنامه راهبردی امنیت فرهنگی افق مکث منتشر شد.

  • یکشنبه, 12 مرداد 1399 08:30
  • بازدید 731 بار

شماره جدید پژوهشنامه افق مکث با عنوان ضعف اخلاق اجتماعی و امنیت؛ عوامل، پیامدها و بایسته‌ها منتشر شد.

اخلاق یکی از دغدغه‌های همیشگی جوامع بوده است. نگرانی از افت و خیز اخلاق و میزان پایبندی به اصول اخلاقی و نتایج ناگوار آن، سبب شده است حجم عظیمی از گفتارها و مکتوبات متفاوت، درباره این مؤلفه بنیادین انسانی شکل بگیرد. عالمان اخلاق، فلاسفه، روانشناسان، جامعه‌شناسان و سایر اندیشمندان حوزه‌های دیگر، فراخور رویکرد مورد نظرشان، اخلاق را از رویکرد خاصی مطرح کرده‌اند. مطالعه‌ مقایسه‌ای میان این رویکردها و تفاوت در نگاه‌ها، نشان می‌دهد موضوع اخلاق، واجد جنبه‌های کثیری است که هر یک از آنان در جای خود مهم و اساسی است. برخی از آنان به مبادی اخلاق و بنیان‌های نظری و مفاهیم اخلاق پرداخته‌اند. برخی دیگر به پیامدها و آثار فردی و اجتماعی عدم رعایت موازین اخلاقی توجه کرده‌اند. هم چنین گروهی اخلاق را در سطح فردی آن و گروه دیگر، اخلاق را در سطح جمع و اجتماع مد نظر قرار داده‌اند. این پژوهش قصد دارد اخلاق اجتماعی و تبعات امنیتی آن را مورد بررسی قرار دهد. مفهومی که می‌تواند ارتباط اخلاق اجتماعی و تبعات امنیتی ضعف اخلاق را نشان دهد نظم اجتماعی و همبستگی است.
آنچه باعث می‌شود جامعه به سمت نظم اجتماعی و همبستگی حرکت کند ارزش‌ها و هنجارهای حاکم بر آن جامعه هستند که حفظ آن بر عهده نهاد دین، نهاد خانواده و نهاد آموزش است. این سه نهاد نظام جامعه‌پذیری را در هر جامعه شکل می‌دهند و ضعف در این نظام ضعف اخلاق اجتماعی را منجر می‌شود. پیامدهای امنیتی ضعف اخلاق در کشوری همچون ایران که حاکمیت بر پایه‌های دینی استوار است، بسیار جدی است و می‌تواند به بحران مشروعیت نظام منجر شود. این شماره افق مکث همچون گذشته روش ترکیبی را برای مطالعات موضوعات مسئله محوری مانند موضوع شماره اخیر در پیش گرفته است تا در نهایت بتواند راهبردها و راهکارهایی کاربردی ارائه نماید.

برای تهیه این محصول یا انتقال پیشنهادات و انتقادات می‌توانید از طریق پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید یا شماره تماس 5-32906404-025 اقدام فرمایید.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت موازین ارزشی در روابط
رعایت موازین ارزشی در روابطقرآن : ... خُذِ الْعَفْوَ وَ ...  (سوره اعراف، آیه 199)ترجمه: با گذشت باش.حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : مَنْ عَامَلَ النَّاسَ فَلَمْ يَظْلِمْهُمْ ، وَحَدَّثَهُمْ فَلَمْ يَكْذِبْهُمْ ، وَوَعَدَهُمْ فَلَمْ يُخْلِفْهُمْ ، فَهُوَ مَنْ كَمُلَتْ مُرُوءَتُهُ ... (تحف العقول ، ص 57)ترجمه: ... پیامبر اکرم فرمودند: هر کس با مردم کار کند و به آنان ظلم نکند، و در گفتگوها به کسی دروغ نگوید و هر وعده ای داد ، خلف وعده نکند، جوانمرد کامل است .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید