شماره سی و یکم دوماهنامه راهبردی امنیت فرهنگی افق مکث منتشر شد.

  • یکشنبه, 12 مرداد 1399 12:44
  • بازدید 893 بار

شماره جدید پژوهشنامه افق مکث با عنوان گسست نسلی در ایران منتشر شد.

هیچ جامعه‌ای را نمی‌توان یافت که فاقد شکاف باشد؛ زیرا در هیچ جامعه‌ای نمی‌توان سنخیت کامل فکری و رفتارهای یکسان را یافت حتی در جوامع توتالیتر، دولت قادر به یکسان‌سازی افکار همه افراد جامعه نمی‌تواند باشد. با توجه به این که انسان‌ها متفاوتند، لذا دولت‌ها برای کاستن از فاصله نسل‌ها متوسل به جامعه‌پذیری می‌شوند؛ جامعه‌پذیری به معنی «آشنا شدن افراد و گروه‌ها با نهاد‌های اجتماعی و پذیرش زندگی اجتماعی به عنوان یک هنجار» و به دیگر معنی، جامعه-پذیری یعنی فرایند طولانی و پیچیده‌ای از یادگیری و زندگی کردن در جامعه می‌باشد. حال سوالی که مطرح است این است که آیا این فاسله یک امر طبیعی است یا غیرطبیعی و به تبع آن آیا در نسل‌های بعد از انقلاب شکاف به وجود آمده است و این شکاف چه میزان عمیق و غیر طبیعی است.
با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری، به نظر می‌رسد فاصله موجود بین نسل‌ها یک فاصله طبیعی باشد به این معنی که معمولاً نسل‌های جدید، بخش‌هایی از دیدگاه‌های نسل‌های قبلی را تعدیل می‌کنند یا تغییر می‌دهند و برخی مواقع این تغییر و تعدیل‌ها بسیار جدی است. از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است که فرزندان خود را نه برای امروز بلکه برای بیست سال آینده تربیت کنید؛ بنابراین، دگرگونی در نسل‌های جدید تا حد زیادی طبیعی خواهد بود. اما اگر فاصله نسل‌ها را به معنی شکاف و گسست نسل‌ها بدانیم که در آن تمام مفاهیم، گزاره‌ها، سلیقه‌ها و غیره به‌طور نا‌گهانی تغییر می‌یابند، هر چند در حال حاضر این اتفاق رخ ننموده است اما در صورت غفلت از موضوع این مساله به صورت بسیار حاد و جدی رخ خواهد نمود.
فاصله نسل‌هاى گوناگون در ايران پس از انقلاب، ناشى از دگرگونى ارزش‌هاى جهانى، و چالش و تقابل سه فرهنگ ايرانى، اسلامى و غربى است. به عبارت ديگر، فرايند شتابان جهانى‌ شدن، تقابل ايدئولوژى و گفتمان مدرنيسم و پست‌مدرنيسم و گفتمان دينى در جامعه، موجب بروز فاصله و گسست نسلى شده است. امروزه نسل سوم، كه دوران پيروزى و تثبيت انقلاب را درك نكرده و به دنيايى پا گذاشته كه همه چيز رنگ و بوى مادى به خود گرفته، ارزش‌ها تغيير پيدا كرده، آداب و رسوم و عرف تحت تأثير انقلاب اطلاعاتى متحول شده، همه چيز حتى سبك پوشش، رفتار اجتماعى و شيوه فكر كردن نيز حالتى متفاوت به خود گرفته است، با خطر جدى فاصله و گسست نسلى مواجه شده است. متاسفانه به دلایل مختلف روند جامعه‌پذیری ارزش‌های ایرانی، اسلامی به نسل جدید روند مثبتی نبوده است که این امر در آینده خطرآفرین خواهد شد.
بنابراین این شماره افق مکث با درک چنین اهمیتی سعی دارد تا اولا خطر بروز گسست نسلی در کشور را بیان کند و ثانیا راهبردهایی برای جامعه‌پذیری ارزش‌ها و نگرش‌های اسلامی، ایرانی فراهم آورد.

برای تهیه این محصول یا انتقال پیشنهادات و انتقادات می‌توانید از طریق پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید یا شماره تماس 5-32906404-025 اقدام فرمایید.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

پیام هفته

رعایت موازین ارزشی در روابط
رعایت موازین ارزشی در روابطقرآن : ... خُذِ الْعَفْوَ وَ ...  (سوره اعراف، آیه 199)ترجمه: با گذشت باش.حدیث: قَالَ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَّ : مَنْ عَامَلَ النَّاسَ فَلَمْ يَظْلِمْهُمْ ، وَحَدَّثَهُمْ فَلَمْ يَكْذِبْهُمْ ، وَوَعَدَهُمْ فَلَمْ يُخْلِفْهُمْ ، فَهُوَ مَنْ كَمُلَتْ مُرُوءَتُهُ ... (تحف العقول ، ص 57)ترجمه: ... پیامبر اکرم فرمودند: هر کس با مردم کار کند و به آنان ظلم نکند، و در گفتگوها به کسی دروغ نگوید و هر وعده ای داد ، خلف وعده نکند، جوانمرد کامل است .

ادامه مطلب

موسسه صراط مبین

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+
پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید